No 1. aprīļa līdz 15. maijam mājputnu saimniecībās būs jāievēro pastiprinātas biodrošības prasības

Lai Latvijas mājputnus pasargātu no inficēšanās ar augsti patogēno putnu gripu, kas jau ir sasniegusi tuvējās kaimiņvalstis, valdība otrdien, 28. martā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) grozījumus noteikumos par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām, nosakot pastiprinātus biodrošības pasākumus un prasības mājputnu saimniecībās laikā no 1. aprīļa līdz 15. maijam.

Šajā pusotrā mēnesī, no 1. aprīļa līdz 15. maijam, būs aizliegtas šādas darbības:

  1. mājputnu un nebrīvē turētu putnu piedalīšanās pasākumos, kurus organizē saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā organizējamas dzīvnieku sacensības, tirgi, izsoles, izstādes un citi pasākumi ar dzīvnieku piedalīšanos,
  2. mājputnus un nebrīvē turētus putnus izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt noteiktas prasības,
  3. barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni,
  4. nebrīvē turētus putnus izlaist medību resursu atjaunošanai,
  5. slimus un ievainotus savvaļas ūdensputnus ievietot dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, kurā nevar nodrošināt noteiktas prasības.

Dzīvnieku īpašniekam vai turētājam būs jāievēro šādas prasības:

Tāpat arī laikposmā no 1. aprīļa līdz 15. maijam, ievietojot slimus vai ievainotus savvaļas ūdensputnus dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, ne mazāk kā 21 dienu no putnu ievietošanas brīža jānodrošina šo putnu:

  1. turēšana izolācijā no pārējiem patversmē vai rehabilitācijas centrā esošajiem putniem,
  2. atsevišķa kopšana un barošana, izmantojot īpašu šiem putniem paredzētu inventāru un instrumentus.

Zemkopības ministrija un putnkopju biedrības – Latvijas Apvienoto putnkopības nozares asociāciju, Latvijas putnkopības asociāciju, Tautas putnkopju biedrību un Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības asociāciju – jau iepriekš bija tikušās un vienojušās par pastiprinātu biodrošības pasākumu nepieciešamību, tādēļ tika izdarīti grozījumi noteikumos.

Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 291 “Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām”” būs spēkā no 2023. gada 1. aprīļa līdz 2023. gada 15. maijam un tiks publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Informācijas avots: ZM