Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC) 2022. gadā aizsāka Eiropas Inovāciju partnerības projektu “CO2 piesaistes un SEG emisiju mazināšanas pasākumi meža apsaimniekošanā un ietekmes novērtēšanas sistēma”.
Projektā iesaistīti vairāki partneri – Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (vadošais partneris MKPC), Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, biedrība “Latvijas Zemnieku federācija”, aģentūra “Meža pētīšanas stacija”, SIA “Ingka Investments Management”, Mazo meža īpašnieku biedrība, SIA “Mikaitas” SIA “Latvijas Finieris mežs”, SIA “Sodra Latvia”.
Kalkulators publiskai lietošanai ir pieejams LLKC Meža konsultāciju pakalpojuma centra interneta vietnē https://co2mezi-test.llkc.lv
Galvenā projekta aktivitāte – bilances kalkulators
Projekta darbība ir iedalīta vairākās aktivitāšu grupās – piesaistes pasākumu identificēšana; algoritma izstrāde; meža apsaimniekošanas CO2 bilances kalkulatora izveide; meža apsaimniekošanas CO2 bilances kalkulatora testēšana; meža apsaimniekošanas CO2 bilances kalkulatora pilnveide; oglekļa tirdzniecības sistēmas ieviešanas iespēju Latvijā izvērtējums; izglītojošie pasākumi un informācijas izplatīšana. Tomēr jāsaka, ka galvenā uzmanība ir veltīta kalkulatoru programmatūras izveidei, ar kuru iespējams aprēķināt meža apsaimniekošanas ietekmi uz CO2 piesaisti un SEG emisijām noteiktai meža platībai izvēlētā laika periodā. Projekta īstenošana aizsākās ar mērķtiecīgu CO2 piesaistes un SEG emisiju samazināšanas paņēmienu apzināšanu un definēšanu. Piesaistes pasākumi tika definēti gan meža zemēm, gan lauksaimniecības zemēm, kopumā 14 pasākumi. Meža zemēs tika definēti sekojoši piesaistes pasākumi: jaunaudžu kopšanas cirte, pelnu atgriešana mežā, minerālmēslojuma izmantošana sausieņos un āreņos, meža hidrotehniskā meliorācija slapjaiņos, dabisko traucējumu bojāto un neproduktīvo mežaudžu mērķtiecīga atjaunošana un mežaudžu atjaunošana. Savukārt lauksamniecības zemēs definētie piesaistes pasākumi ir mērķtiecīga organisko augšņu apmežošana, mazauglīgu lauksaimniecības zemju uz minerālaugsnēm apmežošana, kokaugu stādījumi, kokaugu joslu stādījumi, īscirtmeta atvasāji (kārklu plantācijas), kokaugu grupu stādījumi ganībās, organisko augšņu apmežošana un pārslapināšana un audžu kvalitātes uzlabošana apmežojušās lauksaimniecības zemēs.
Ko dod CO2 bilances kalkulators?
Oglekļa piesaistes kalkulators dod iespēju noteikt meža apsaimniekošanas darbību ietekmi uz CO2 piesaisti un SEG emisijām. Aprēķins tiek balstīts uz meža inventarizācijas datiem un dažādiem meža apsaimniekošanas scenārijiem, meža īpašniekam papildus ir iespējams plānot mērķtiecīgos piesaistes pasākumus kā apmežošana vai jaunaudžu kopšana, piemēram, lai uzlabotu meža īpašuma kopējo oglekļa bilanci noteiktam laika periodam. Kalkulators dod iespēju noteikt katras mežaudzes oglekļa piesaistes bilanci gan mežaudzēs, kur notiks mežsaimnieciskā darbība, gan mežaudzēs, kur tā nenotiks. Variējot ar dažādiem meža apsaimniekošanas scenārijiem, koku ciršanas intensitāti un mērķtiecīgajiem oglekļa piesaistes pasākumiem, lietotājam ir iespējams noskaidrot sev vēlamāko meža apsaimniekošanas scenāriju un oglekļa piesaistes bilanci.
Kalkulatora sadaļas, funkcionalitāte, padomi lietotājam
Lai uzsāktu darbu ar kalkulatoru, ir nepieciešama reģistrācija, kur pietiks ar e-pasta adreses un jaunas paroles ievadīšanu. Konta izveide jāaktivizē, izmantojot e-pastā saņemto saiti. Pēc konta aktivizēšanas sistēma katram lietotājam izveido izolētu datubāzi, kurā tiek veiktas visas darbības – lietotāji redz tikai savus datus, bet nevar piekļūt citu lietotāju datubāzēm. Kalkulatorā visi dati tiek grupēti projektos. Lietotājs pats var veidot jaunus projektus un katrā no tiem importēt dažādus meža īpašumus no Valsts meža dienesta (VMD) publicētajiem tiešsaistes datiem. Lai importētu sistēmā jaunus īpašumus, atliek ierakstīt kadastra numuru, un dažu sekunžu laikā šo īpašumu taksācijas dati ir redzami ekrānā. Sistēma piedāvā šos īpašumus apskatīt arī kartogrāfiski nogabalu poligonu līmenī, klāt var pieslēgt papildu slāņus, tādus kā biotopi, mikroliegumi, īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, lauku bloki un plānotā saimnieciskā darbība. Plānošanas sadaļa piedāvā izvēlēties un veikt plānošanu pēc kāda no pieciem scenārijiem: mežā neko nedarīt; cirsma pēc gatavuma; mans darbību scenārijs; mani saimnieciskie rīkojumi; mani piesaistes pasākumi. Plānošanas periodu skaitu un katra perioda ilgumu lietotājs izvēlas pats, sistēma sākotnēji piedāvā aprēķinus veikt pa piecgadēm un 6–12 periodos. Pēc plānošanas procesa izpildes, kuru serveri ātri aprēķina, rezultātus var aplūkot atskaišu sadaļā. Atskaitēs ir pieejamas piecas atskaišu formas tabulu formā: CO2 emisiju bilance; reģistrēto pasākumu saraksts; saimniecisko darbību plāns 1. periodam; saimnieciskā darbība nogabaliem; nogabalu plāns. Veicot aprēķinus pēc dažādiem scenārijiem, pastāv iespēja grafiski salīdzināt iegūtos rezultātus. Grafiski var attēlot šādus rādītājus: izcirstā krāja; paliekošā krāja; CO2 emisijas; CO2 piesaiste; CO2 bilance; CO2 kumulatīvā bilance. Vēršam uzmanību, ka izstrādātais kalkulators joprojām ir testēšanas un pilnveides procesā, tāpēc projekta pārstāvji augstu novērtēs lietotāju norādes un viedokļus par nepilnībām vai ierosinājumus vēlamiem pilnveidojumiem, ko lūgums ziņot Salvim Daģim, e-pasts: salvis.dagis@ llkc.lv, mob. tālr. 26484299. Izveidotais kalkulators publiskai lietošanai ir pieejams LLKC Meža konsultāciju pakalpojuma centra interneta vietnē https://co2mezi-test.llkc.lv
Raimonds BĒRMANIS,
MKPC direktors
Salvis DAĢIS,
LLKC Informācijas tehnoloģiju produktu izstrādes nodaļas