Starptautiska konference Rīgā pulcēs lauksaimniecības nozares sociālā dialoga partnerus diskusijā par nozarē nodarbināto prasmju pilnveides iespējām un nodarbināto interešu pārstāvību.

Kvalificēta darbaspēka piesaiste ir kļuvusi par ierastu virsrakstu ziņu slejās un uzņēmēju ikdienas sarunās. Apzinoties šo aktuālo izaicinājumu lauksaimniecības nozarē, šīs nedēļas nogalē, 24.-25. aprīlī, Rīgā notiks starptautiska konference, kurā pulcēsies Eiropas lauksaimnieku pārstāvji, lai aktualizētu nodarbinātības jautājumus un iepazītos ar Latvijas pieredzi nozarē nodarbināto prasmju pilnveidošanā un sociālā dialoga veidošanā starp darba devējiem un sociālajiem partneriem.

Agita Hauka, biedrība “Latvijas zemnieku federācija (LZF)” valdes priekšsēdētāja: “LZF kā ilggadējs Eiropas Lauksaimnieku darba devēju organizācijas (GEOPA) sadarbības partneris novērtē iespēju Latvijā organizēt starptautisku konferenci par sociālo dialogu un nodarbināto prasmēm, sniedzot iespējas nacionālajiem un starptautiskajiem sociālajiem partneriem pulcēties vienuviet, lai atskatītos uz līdzšinējo Latvijas pieredzi sociālā dialoga veidošanā par nodarbinātības jautājumiem lauksaimniecības nozarē un aktualizētu turpmākās sadarbības iespējas un nozīmību turpmākam darbam, lai kopīgi veidotu pievilcīgāku lauksaimniecības nozari esošajiem un turpmākajiem nodarbinātajiem. Konference pulcēs Latvijas vadošo lauksaimnieku organizāciju, Zemkopības ministrijas, Labklājības ministrijas, Valsts Darba inspekcijas, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS), Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU), Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC), kā arī vismaz 13 ES dalībvalstu lauksaimnieku organizāciju, Eiropas Jauno lauksaimnieku padome (CEJA), GEOPA un Eiropas Pārtikas, lauksaimniecības un tūrisma arodbiedrību federācijas (EFFAT) pārstāvjus.”

Konference tiek īstenota projekta “Social Dialogue for Skills” (Prasmju dialogs) ietvaros ar mērķi, izmantojot nozaru sociālo dialogu, sniegt dalībniekiem unikālu iespēju izpētīt lauksaimniecības nodarbinātības modeļu attīstību Latvijā un visā Eiropā. Dalībnieki gūs ieskatu nacionālo institūciju un lauksaimnieku organizāciju darbā Latvijā.

Lauksaimniecības nozare saskaras ar tādām problēmām kā globalizācija, darbaspēka trūkums un tā nepietiekamas profesionālās prasmes, klimata pārmaiņas, urbanizācija, mainīgās patērētāju prasības, paaudzes nomaiņa un spēcīgā konkurence no trešām valstīm, īpaši pēc Covid-19 pandēmijas un kara Ukrainā. Izaugsmes iespējas nozarei tiek saskatītas digitalizācijā un pārejā uz aprites ekonomiku. Ņemot to vērā, lauksaimniecības un pārtikas ekosistēmas prasmju apņemšanās (the Agrifood Pact for Skills) mērķis ir noteikt kopīgu stratēģiju, lai izstrādātu un īstenotu nozares izglītību, apmācību, prasmju pilnveidi un pārkvalificēšanas sistēmu, maksimāli palielinot visu iesaistīto dalībnieku konkurētspēju, stiprināt darba ilgtspēju un pievilcību. Šos jautājumus risina projekts “Social Dialogue for Skills” un šī konference.

Sagatavoja: LZF Lauku attīstības eksperte Agnese Hauka