Otrdien, 29. maijā, valdība atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto jauno Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likumu, kas izstrādāts, lai ieviestu Dzīvnieku audzēšanas regulu (regula Nr.2016/1012), kā arī uzlabotu ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas sistēmu valstī. Likumprojekta mērķis ir nodrošināt ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas attīstību valstī. Jaunais likumprojekts aizstās pašlaik spēkā esošo Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likumu.
Likumprojektā ir noteikti ar ciltsdarbu saistītie uzdevumi valsts pārvaldes iestādēm, organizācijām, dzīvnieku īpašniekiem, kā arī citām personām.
Jaunajā likumprojektā precizēta šķirnes dzīvnieku audzētāju biedrību un krustojuma cūku audzētāju organizāciju kompetence. Līdz šim likumā bija iekļauta prasība tikai par ciltsgrāmatas kārtošanu liellopiem, cūkām, aitām, kazām un zirgiem, bet jaunajā likumprojektā ietverta arī prasība par ciltsreģistra kārtošanu krustojuma cūkām, kā arī par vaislas dzīvnieku reģistru pārējām lauksaimniecības dzīvnieku sugām.
Līdzšinējais likums noteica, ka lauksaimniecības dzīvnieku izcelsmi apliecina izcelsmes sertifikāts jeb zootehniskais sertifikāts. Turpmāk paredzēts, ka zootehnisko sertifikātu izsniedz tikai tīršķirnes vaislas lauksaimniecības dzīvniekiem vai krustojuma vaislas cūkām, bet pārējo lauksaimniecības dzīvnieku izcelsmi šķirnes dzīvnieku audzētāju biedrība vai krustojuma cūku audzētāju organizācija apliecina ar izcelsmes apliecinājumu.
Tāpat likumprojektā iekļauts jauns pants par Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) kompetenci. Noteikts, ka LLU piešķir vietējai šķirnei apdraudētas šķirnes statusu un uztur lauksaimniecības dzīvnieku un vietējo šķirņu mājas (istabas) dzīvnieku gēnu banku.
Plānots, ka jaunais likumprojekts stāsies spēkā no 2018. gada 1. novembra līdz ar regulas stāšanās spēkā laiku. Plašāka informācija par jauno likumprojektu “Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likums” pieejama Ministru kabineta tīmekļvietnē. Likumprojekts vēl tiks skatīts Saeimā.
Informācijas avots: ZM